Πάλι το πήρε το πεναλτάκι της η Γιουβέντους, κλασικά πράγματα, για να ισοφαρίσει τη Μίλαν κι εν τέλει να το γυρίσει. Μια αποβολή της Μάλαγα στις αρχές του β’ της έκοψε τη φόρα, ενώ το βράδυ η Μπάρτσα χτύπησε στο τέλος, εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα, νίκησε 2-0 την Ατλέτικο και καθάρισε τον τίτλο. Πάμε στα φρέσκα.

Ζόρικο το σημερινό πρόγραμμα στην Ισπανία, ωστόσο υπάρχουν επιλογές. Πιο ζεστή ο άσος του Λεβάντε. Εχασε με σφαγή στο Μπιλμπάο την Τετάρτη με 3-2, έχοντας ακυρωθέν γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και πέναλτι εναντίον της στις καθυστερήσεις, από το οποίο προήλθε η ήττα. Ο πρόεδρος Κίκο Καταλάν τα έχωσε κατά των υπευθύνων του VAR, καθώς δεν ήταν η πρώτη φορά που η ομάδα αδικήθηκε. Ελπίζει να πάρει πίσω κάτι στο κρίσιμο ματς με την Ουέσκα, το οποίο αντιμετωπίζουν άπαντες ως τελικό. Η σφαγή έφερε συσπείρωση, οπαδοί πήγαν χθες στην προπόνηση να εμψυχώσουν τους παίκτες και σήμερα θα βρεθούν από νωρίς στο «Θιουδάδ ντε Βαλένθια», για να υποδεχθούν το πούλμαν της αποστολής. Το γήπεδο θα γεμίσει, δίνοντας φτερά στους παίκτες του Πάκο Λόπεθ να κάμψουν την αντίσταση της ουραγού, αλλά μαχητικής Ουέσκα. Η τελευταία έκανε απίθανη ανατροπή μέσα σε δέκα λεπτά επί της Θέλτα, αλλά ισοφαρίστηκε σε 3-3 και ήρθε απογοήτευση, για τον τρόπο που χάθηκε ένα πολύτιμο τρίποντο. Παίζει ένα από τα τελευταία της χαρτιά για παραμονή, αλλά δεν είναι μαθημένη σε τέτοιου είδους παιχνίδια και νομίζω πως θα λυγίσει. Ο άσος προσφέρεται στο δίφραγκο, θα μπορούσε να παίζει και χαμηλότερα.

Στα υπόλοιπα της Primera, μένω στο G/G & over στο Θέλτα – Ρεάλ Σοσιεδάδ, αφού η άμυνα των Γαλιθιάνων δέχεται γκολ με ευκολία και το ματς ξεκινάει από το 1-1. Αμφότερες θα κυνηγήσουν τη νίκη, μπορεί να εμφανιστεί το over. Ανάλογη επιλογή και στο Μπέτις – Βιγιαρεάλ, οι δύο ομάδες σκοράρουν συνεχώς στα τελευταία τους παιχνίδια, σερί που μπορεί να συνεχιστεί και σήμερα, αλλά επειδή οι «βερδιμπλάνκος» δε θα συμβιβαστούν με το βαθμό, βλέπω να βγαίνει και το over. Και στα δύο να πω την αλήθεια, κάπου στο βάθος, βλέπω και άσο.

Στη Segunda, δε θέλω να φάω το ψωμί του «Καρτάκια», αλλά οι διαιτητές σε Λούγο, Ταραγόνα, αλλά και Ελτσε, υπόσχονται κάρτες. Η επιλογή μου έρχεται από το ματς που ξεκινάει νωρίς. Η Αλμπαθέτε θεωρείται διεκδικήτρια ανόδου και πηγαίνει στη Μαδρίτη με 1.000 οπαδούς στο πλευρό της για να αντιμετωπίσει την ντεφορμέ Αλκορκόν. το 3,00+ στο διπλό αξίζει το ρίσκο.

Εκτός Ισπανίας, δυνατή επιλογή η Μπολόνια αύριο, καθώς μετά τη συντριβή από την Αταλάντα στο Μπέργκαμο, καλείται ν’ αντιδράσει και η ουραγός και καταδικασμένη Κιέβο φαντάζει ως ο ιδανικός αντίπαλος. Ανέκαθεν καλές οι σχέσεις των δύο ομάδων, αξέχαστο ένα ακούνητο Χ πριν κάτι χρόνια, με το οποίο σώθηκαν μαζί. Στο 1,50 ο άσος και πολύ είναι.